پرده برداری یک نماینده مجلس از اتفاقی عجیب درباره بودجه 1402/ کاظم دلخوش: بودجه قبل از اظهار نظر رییس جدید بانک مرکزی درباره نرخ ارز به مجلس آمده بود/ نمی دانیم دولت می خواهد چکار کند!

0
44

نمی دانیم دولت می خواهد چکار کند!

دلخوش با اشاره به اینکه هیچ برنامه ای دررابطه با مسائل اقتصادی وجود ندارد، به جماران گفت: ما از ابتدا با شیوه حذف ارز ترجیحی مخالف بودیم. اینها آینده را ندیدند، کارشناسی نکردند و تنها می گفتند ارز ترجیحی و کالاهای مرتبط با آن قاچاق می شود. آیا به جای حذف ارز، نمی توانستند ارزاق اساسی مردم و قیمت دارو درمان را کنترل کنند؟ قطعا کنترل نرخ ها آسان تر از آن سیاستی بود که اجرا شد.
وی در واکنش به سیاست های اعلامی رییس جدید بانک مرکزی دررابطه تثبیت نرخ ارز، افزود: در هیچ کجای دنیا رییس بانک مرکزی اظهار نظر پولی نمی کند یا اگر می خواهد اظهار نظر کند باید مشورت های لازم را انجام داده سپس کار خود را بکند. با این شیوه سیاست گذاری اگر قرار باشد نرخ ارز 28500 تومان باشد، برای مابه تفاوت آن با نرخ 40 هزار تومانی می خواهند چه کنند؟ همین نرخ 28500 تومانی بازار را ملتهب می کند. بانک مرکزی باید یک سیاست درست اتخاذ کند و تنها به کارشناسانی که در بانک مرکزی، از قدیم رییس آن و دولت را دچار سرگردانی کرده، تکیه نکند. ما کارشناس های زبده و کاربلد بسیاری داریم.  این سیاست پولی جدید مشکلی از مشکلات ما حل نمی کند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه این شیوه کار مسئولان اقتصادی اصلا پسندیده نیست، گفت: باید بر صادرات و واردات کالا نظارت شود.بیش از 200 هزار کانتینر رسوب شده در گمرکات وجود دارد که نتیجه ناهماهنگی بین دستگاه هایی نظیر وزارت صمت، وزارت اقتصاد، گمرکات و بانک مرکزی است. در عین حال باید ارز حاصل از صادرات نیز مدیریت شود. این سیاست های غلط است که بازار را دچار شوک و التهاب می کند.

نماینده صومعه سرا در مجلس در پاسخ به این سوال که آیا مجلس از ابزارهای نظارتی خود درواکنش به تشتت آرای دولتی ها، استفاده می کند یا خیر؟ گفت: ما دو روز پیش رییس بانک مرکزی را به کمیسیون آوردیم و از او سوال کردیم و نگرانی های خود را منتقل کرده ایم. باید ببینیم دولت در لایحه بودجه چه نظری درباره نرخ ارز دارد.

دولت در پی فرآیند تصویب آیین نامه جدید مجلس در خصوص بررسی دو مرحله ای احکام و جداول بودجه مدت ها پیش بخش اول بودجه را به مجلس فرستاده بود اما بررسی آن به به دلیل زمان بر شدن بررسی های شورای نگهبان و مشروط شدن بررسی بودجه به ارائه برنامه هفتم توسعه از سوی دولت، به تعویق افتاده بود. دلخوش در این رابطه به نکته ای عجیب اشاره می کند. وی به خبرنگار جماران گفت: بخش احکام لایحه بودجه پیش از اعلام سیاست های رییس جدید بانک مرکزی به مجلس ارسال شده است. باید ببینیم دولت در این خصوص می خواهد چکار کند!

دلخوش همچنین خاطرنشان کرد: چندماه پیش گفتیم می شود برنامه ششم توسعه را تمدید کنیم اما الان کار به جایی رسیده که حتی اگر بخواهیم لایحه بودجه را در دستور کار دهیم، باز بعید است تصویب کامل آن به امسال برسد. قطعا نمی توانیم به بیشتر از بودجه دو یا سه دوازدهمی برسیم و این به نفع کشور نیست.

جماران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید